arn acidi ribonukleik

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

arn acidi ribonukleik

Mesazh  bl5er1 prej Wed Nov 26, 2008 1:41 pm

Nė qelizė ekzistojnė disa lloje tė ARN-ės, tė cilat dallohen nė mes tyre pėr nga ndėrtimi dhe funksioi. Gjenden nė bėrthamė tė qelizės nė sasi tė vogėl e mė tepėr nė citoplazmė. ARN-ja ėshtė e ndėrtuar prej dy bazave purine: adeninės dhe guaninės, dy bazave pirimidine: citozinės dhe uracilit, prej pentozės- ribozės dhe acidit fosforik. Uracili dhe riboza janė njėsi specifike strukturore tė ARN-ės, tė cilat nuk gjenden nė ADN. Molekula e ARN-ės ėshtė e pėrbėrė vetėm prej njė vargu nukleotidesh.
avatar
bl5er1
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 98
Join date : 26/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi